Kna
A Knai Npkztrsasg, ismertebb nevn csak Kna (egyszerstett knai irsmddal 中华人民共和国, pinjin: Zhōnghu Rnmn Gnghgu) Kelet-zsia legnagyobb orszga, amely egyben tlmutat rgijn, mivel mind Kzp-zsiban, mind a tengeren vannak terletei. Az orszg 1949-tl kezdve kettosztva l: a Knai Npkztrsasg, Peking (北京, Bijīng) fvrossal, illetve a Tajvan (台灣, Tawān) szigete s annak krnykbl ll Knai Kztrsasg, Tajpej fvrossal. Eleinte az utbbit ismertk el nemzetkzileg (mg az ENSZ Biztonsgi Tancsban is tajvani kpviselk ltek), m az 1970-es vekben tapasztalt amerikai-knai kzeleds utn megvltozott a helyzet. Br ma nem tekintik nll llamnak Tajvant, az amerikai erk mindeddig megakadlyoztk, hogy a Knai Npkztrsasg bekebelezze.
A kt llam eltren fejldtt a 20. szzad vgn. Az let rengeteg tern ms-ms szoksok alakultak ki. Mg a szrazfldn Mao Ce-tung ltal 1956 s 1958 kztt folyamatosan bevezetett egyszerstett knai rsmdot hasznljk, Tajvanban mg mindig a tradcionlis rsjelekkel rnak.
Kna a vilg legsibb folyamatos civilizcija, amely mr mint az korban nll kulturlis egysget alkotott, s igen fejlettnek szmtott. Szmos, Eurpban csak jval ksbb megismert tallmny (nyomtats, puskapor, porceln, selyem) mr az korban ismert volt Knban. Az egysges birodalom (i. e. 221-es) megalakulsa ta lnyegben egysgben, a klnbz dinasztik vezetsvel s a tbbi kultrtl elzrva fejldtt egszen a 19. szzadig, amikor is az angolok flgyarmati sorba tasztottk. Egszen a 20. szzad kzepig a klnbz nagy- s kzphatalmaknak kiszolgltatva, kzben egy rendszervltst tlve, 1949-ben a szrazfldn ismt beksznt az egysg, megalakul a jelenleg is fennll Knai Npkztrsasg, a demokratk kiszorulnak Tajvan szigetre.
Kna, a jvbeli szuperhatalom, ma a vilg harmadik katonai, msodik gazdasgi potencilja, a vilg legnpesebb llama (1,3 millird lakossal), m a jelenleg mkd npessgszablyozsi program miatt hamarosan meg kell vlnia ettl a rangjtl. Mindazonltal, meg kell emlteni, hogy a vilg klnbz terletein (elssorban Dlkelet-zsiban s a fejlett nyugati llamokban) jelents knai etnikum l.
A sz eredete
A „Kna” sz valsznleg nmet kzvettssel az angol nyelvbl szrmazik. Az angol China s Sino- sz valsznleg a Qin (秦) dinasztia nevbl szrmaztathat, br egyes elkpzelsek szerint a tea (茶, ch), illetve a selyem (丝, sī) szban keresend a sz eredete.
Ami a knai nyelv Zhōnggu (中国) szt illeti, ez magyarul annyit tesz, mint Kzps birodalom vagy Kzps kirlysg. Azonban a jelentstartalma a sznak folyamatosan vltozott a korai idszakokban Kna a Srga foly (黄河, Hungh) krli fejlett kirlysgokat, ksbb egszen a Jangce (长江, Chngjiāng) vidkig tart terleteket, mg a Tang-dinasztia alatt az gynevezett barbr (nem knai) rendszert is gy neveztk.
|