Trtnelme
Trtnelem
Kna az egyik legsibb civilizci. A Srga foly venknti radsai sorn lerakott termkeny hordalkon mr az i. e. 6. vezredben kialakult a fldmvel letmd.
A mondabeli els knai csszr Huang Di, i. e. 2100-ban megalaptja az els knai llamot a mai Peking krnykn, majd megkezddik a tbbi knai kirlysg kialakulsa is.
I. e. 221-re teszik, hogy a Qin llam Zheng vezetsvel legyzi a tbbi tizenegy nagy fejedelemsget, s ltrejn az egysges knai llam. A ltrejtt csszrsg etnikumok szempontjbl igen vltozatos, azonban a legtbb irnybl vdett, keletrl a tenger, dlrl az thatolhatatlan erdsgek, nyugatrl a hegyek vdik. Mindssze szakrl sebezhet a vidk. A nomd npek tmadsait kivdend plt meg az i. e. 5-1. vszzad kztt a knai nagy fal erdrendszer, melynek egysgestse Zheng csszr rdeme.
A Qin-dinasztia, majd az azt kvet Han- s Jìn-dinasztia uralkodsa sorn Kna risi fejldsen megy keresztl. Azonban a virgzsnak a hunok i. sz. 316-os hdtsa vet vget, amely kvetkeztben Kna 589-ig sok rszre szakadva marad. Az 589-ben, a Sui-dinasztia ltal egyestett Kna, ksbb a Tang-dinasztia vezetsvel 875-ig ismt egysges, amikor is sok fejedelemsgre esik szt, eljn az „t dinasztia kora”, amely 960-ig tart. A Song-dinasztia vezetse alatt Kna jraegyesl, amg 1127-es dzsrcsi hdts, majd az 1279-es mongol betrs utn vget r a knai uralkodk kora. 1279-ben Kubilj mongol vezr lesz a knai csszr, megalaptja a Yuan-dinasztit, amely helybe 1368-ban a Ming-dinasztia lp. Vgl, 1644 s 1911 kztt a mandzsu Qing-dinasztia uralkodik. Ez a dinasztia hzza meg Kna jelenlegi hatrait, amint elfoglalja Tajvant s Tibetet, valamint megegyezik Kna szaki hatrrl Oroszorszggal. A terjeszkeds a 18. szzad vgig tart, amikor is meghal Qianlong csszr s megindul Kna bomlsa.
Az 1842-es, majd 1856- 60-as piumhbork sorn Kna lnyegben angol fggsgbe kerl. Kzben az elnyomott tmegek egyre nvelik erejket, az 1901-ben levert boxerlzads utn, 1911-ben polgri demokratikus forradalom dnti meg a csszrsgot, kztrsasg alakul. Azonban hamar kosz keletkezik az orszgban, ahol nem ritka az intervenci, elssorban Japn s Anglia rszrl. A kzben megalakul npi egysgfront 1925-ben polgrhborba kezd, amely 1949-ig klnbz okok s elvek mentn folyamatosan tart. Ekkor a kommunistk a szrazfldrl kiszortjk a Kuomintang prtot (Nemzeti Prt) Tajvan szigetre, ltrejn a Mao Zedong (Mao Ce-tung) vezette Knai Npkztrsasg, s 1950-ben Tajvanon a Knai Kztrsasg. 1958-ban Mao meghirdeti a sztlinista politikt tvev „Nagy ugrst”, amely az 1966- 69-es kulturlis forradalomban teljesedik ki.
A '70-es vektl kezdve Kna folyamatosan bontja le merev, diktatrikus rendszert, s halad a kapitalista gazdasgpolitika fel, mikzben a kommunizmus vgig rendszeren marad, gy a demokrcit kvetel 1989-es diklzadst is vrbe fojtja a karhatalom.
|