nikol
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men

Foldal

Vendgknyv

Reklmknyv

Panaszknyv

Itt rhatsz nekem

Hrlevl krse

Animk, mangk

Szp rsok

Misztikus lnyek

Horoszkp, Ezotria s asztrolgia

rdekessgek

Kpek

Extra

 
Dark s Daisuke
 
Fanfiction s Knyv
 
Friss


Friss!

2009.03.21.

Paradise Kiss:

Rszei

Video

Zene:

Time To Rock

 

Friss!

2009.07.05.

DN Angel

Manga letlts

Elfen Lied:

Manga letlts

Full Metal Alchemist:

Manga letlts

Mz s lhere:

Manga letlts

Rozen Maiden:

Manga letlts

Spirl:

Manga letlts

Nyri munka by mirechy 

13. rkre

Orian High School Host Club:

Adat s Story  

Opening s Ending  

Rszei

Manga letlts

Zene

Vide

 

 

 

 
.
 
Blcsessgek
 
Kedvencekhez

Tedd az oldalam a kedvenceid kz, ha megtetszett! Katt ide!

 
Ne lopj
Ne lopj! Ha kell valami krd el!
 
Linkek
 
Zene


 
G-mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Kna
Kna : Mvszete

Mvszete


Kna mvszete 
 
A Knai Nagy Fal rszlete.
A Knai Nagy Fal rszlete.

A knai a legrgebbi, mig fennmaradt civilizci. Mint Kelet-zsia legfejlettebb orszga, Kna nagy hatssal volt szomszdaira is. Az egyedlll knai mvszet magas technikai szinttel prosult. A kermik, bronzok, jdefaragvnyok, selymek s a lakk mtrgyak mvszi sznvonala vszzadokig itt volt a vilgon a legmagasabb. Ngy vezreden t folytatdik a knai mvszet fejldse, de mr kezdettl fogva rvnyre jutnak az idk folyamn sem vltoz hagyomnyok.

 

Kzmvessg 
Egy neolitikus vza
Egy neolitikus vza

A neolitikumban fejlett volt az agyagmvessg: vrs, getett zomnccal bevont, geometrikus motvumokkal dsztett trgyak jellemzik. A kultra kzpontja Honan tartomny volt. A bronz szertartsi edny is a neolitikumbl szrmazik, alakja a j formk egyike. Az edny folyadk melegtsre szolglt. Rendkvlien stilizlt dsztse a taotie (gmbszem szrny) maszkja.

A Shang-dinasztia (i.e. 17. szzadi.e. 15. szzad) fvrosa, Cseng-csou a bronzmvessg magas sznvonalrl tanskodik. A vzk szigor formi, vsett vagy dombortott dsztsei, klnsen jellegzetes llatmotvumai tatoie, a dlledt szem, szarvakat visel szrny, kultikus rendeltetsrl rulkodik. A porcelnhoz hasonl kermik, jade- s fehr mrvnyszobrocskk is fontosak.

A Csou-dinasztiban a fmtrgyakon az egymsba fond hullmvonal-dszts dominlt, arany s ezst berakssal. Az ednyeknek ritulis rendeletsk volt, nneplyessget fejeznek ki. Egyszer s vilgos felpts jellemzi ket, felletk svokra oszlik, fggleges felosztsuk a ngy vilgtjat jelkpezi. Kialakulsuk az brzol szimbolika kvetelmnyeinek felel meg. Nmelyik ednyt kprs bortja. Az edny finom fonott mintjbl srknyok rajzoldnak ki. Itt teht mr felbukkannak a knaiak fejlett motvumai. A bodros felhhz hasonl, hosszfark srknyok eredetileg a vz, ksbb a vgtelensg szimblumai voltak.

A Csin-dinasztia s Han-dinasztia (i.e. 221 – i. sz. 220) idejn a lakkfests is fontos ipari gg fejldtt. Fejldsnek indult a selyemszvs, a kermiatrgyakat mzzal vontk be. Az tvsmvszet s a fmmvessg idegen hatsokat mutatott.

A srszobrokat s a kermit gyakran hromszn mzzal dsztettk a Tang-dinasztia (618907) idejn. A porceln feltallsa (mintegy 1000 vvel Eurpa eltt) azt jelentette, hogy a kermit igen nagyra rtkelik klfldn.
A Szung-kori (960-1279) kermik mind kivitelezs, mind forma tekintetben igen magas sznvonalat rtek el.
A Jan-dinasztiban (1271-1368) a kermiaksztsben bevezettk a mz alatti s mz feletti kk s vrs festst. Kialakult a vrs lakkfarags.

A Ming-dinasztia idejn (1369-1644) a kermiagyrts hatalmas kzpontjai alakultak ki Csingcsenben, itt kszltek a kk-fehr, a zld-rzsaszn s egyb kermik. A birodalmi mrkajeleket ekkor hasznltk elszr, s ez id tjt fejldtt ki a sokszn dszts is. A sznes lakktrgyakat gyngyhzberakssal dsztettk. Ebbl a korbl szrmazik a sok rekeszzomnc, valamint veg, jade s elefntcsont miniatr trgy.

ptszet 

A Csou-dinasztia kultrjban az ptszet hozott jat: megjelent a tekintlyes tetszerkezet s a tartoszlop. A csszri pletek elrendezse az uralkod szertartsrendjt kvette, ahogyan hsz vszzaddal ksbb a Ming dinasztia ptmnyei a pekingi Tiltott vrosban.

A Csin-dinasztiban indult a knai nagy fal ptse.
Senhszi mai fvrosa, Hszian tbbszr volt csszrvros, gy pl. Cangan nven a Tang-dinasztia idejn. A Tangok ptettk 625-ben azt a kolostoregyttest, amely a Jakarat templombl s a tbb zben restaurlt Nagy Vadlibk Tornybl llt.

A legtbb knai plet fbl kszlt, klapra, felfelhajlott szl cserptetvel. A tett faoszlopok tartottk, melyek fadcokkal kapcsoldtak a mennyezetgerendkhoz. Az pletek gyakran rendezdtek kzponti udvar kr s igen fontos volt a hely megvlasztsa. A legtbb plet egyemeletes, de pltek tbbemeletes tornyok, pagodk is, melyek jellegzetes darabjai a knai ptszetnek.

Szobrszat
A srokhoz vezet utakat mitikus alakok kszobrai szeglyeztk. Hszianban, a Csin-dinasztia fvrosban sok ezer letnagysg agyagkatona s l szobrt stk ki. A nevk Cserphadsereg, az els csszr, Csin Si Huang-ti (i. e. 259-210) srjbl, ezek volt a csszr tlvilgi hadserege.

A Csin- s Han dinasztik idejn szolgkat brzol kermia srszobrok ksztse lpett az addigi emberldozatok helybe. A santungi reliefek srok dsztsre szolgltak, olyan laposak, hogy egyes alakoknak csak a sziluettje ltszik. Egybknt a knai mesterek nagyszer megfigyelkpessgrl s a sajtos brzolsmd kialaktsrl tanskodnak. A vgtat lovasokat, stakocsikzst, csszri fogadsokat brzolnak, alzatosan hajlong udvari szemlyekkel.

A repl l szoborbl rendkvli dinamizmus rad. Ahhoz a bronzbl kszlt, katonai alakulatknt elrendezett lovassgi egysghez tartozik, amely 220 ms trggyal a keleti Han-dinasztia (i. sz. 23-220) egyik tbornoknak srjbl kerlt el. Az 1. szzadban szmtalan k, mrvny s aranyozott Buddha-szobor kszlt.

A Tang-dinasztia a knai mvszet virgkora, rengeteg buddhista szobrot ksztettek.
Kalligrfia, festszet 

A knaiak szmra a kalligrfia s a festszet a legfontosabb mvszeti gak kz tartozott. Eszkzei az ecset, a tus, a tusdrzslk s a papr. Gyakran festettek hossz tekercsre, vagy vzszintesen fgg falikpre.

A Han-dinasztia idejn a festszet szimboliktl mentesen rktette meg az embert, a tjnak msodlagos szerepet sznt. A 4. szzadtl ltalnoss vt a kalligrafikus stlus: Ku Kaj-cse kalligrfii harmonikusan illeszkednek a rajzos kompozciba.

Az alakos festszet elrte a cscspontjt a Tang-dinasztia idejn, kialakult a tjkpfests. Vang Vej rendszerbe foglalja a tjkp elemeit, neki tulajdontottk az egyszn tusfestmny tallmnyt, s t tekinti pldakpnek minden knai mvelt fest. Vzfestszet lett a kedvelt mfaj, a taoista misztika s a buddizmus a tjfestst jobban kedvelte mint az emberbrzolsokat.

A Szung-dinasztia alatt a kalligrfia individulisabb lett. Az e korbl szrmaz tjkpek cscsos hegyeket s megcsavarodott trzs fkat brzolnak, a kd a tvolsg rzett kelti. Az alakok aprv zsugorodnak, hogy az ember viszonylagos lnyegtelensgt jelezzk. A csan-buddhista festszetet vad, impresszionista jelleg ecsetvonsaival klnsen Japnban kedveltk.

A mongol Jan-dinasztia idejn nhny fest visszatrt az si stlushoz. Nhny Csing-kori (1664-1911) mvsz jrartelmezete a Szung- s Jan-kori tjkpeket. A festszetben egyre inkbb jelentkezett az ember, kedvelt lett a virg s llatbrzols is.

Az egyszn knai tjkp rendeltetse egyrszt az, hogy visszaadja a termszet harmnijt, msrszt, hogy valamilyen szellemi mondanivalt, lelkillapotot jelentsen meg. Hrom alapvet eleme az g, a fld s a vz.

Knai kalligrfia s festszet Magyarorszgon a Knai Kulturlis s Mvszeti Kzpont ShuFa s Festszet Tagozatn, Lu YuHua mvszn csendes tmutatsaival ismerhet meg s gyakorolhat.
si knai mvszetek 

Eurzsia legrgebbi folyamatosan ltez llama Kna. Formld llamukrl a knaiak sajt hagyomnya mintegy 4500 vnyi idre tekint vissza. Ilyen hossz idt taln csak a sztyeppei npek kzs emlkezete riz. S mert Kna mindenkori szaki hatra mentn kapcsolatban llott a sztyeppei npekkel sok kzs mveltsgi elem gazdagtja klcsnsen mindkt nagy kzssg hagyomnyt. A sztyeppe fell rkez npek mindig tudtak jdonsggal szolglni a letelepedett knai vilgnak s a knaiak mindig tudtk j ismeretekkel vagy termkekkel gazdagtani a lovasnpeket. Mindkt nagy mveltsgi terlet sajtosan, a tjjal szoros kapcsolatban formldott. A mveltsg, az letmd a sztyeppn az llatllomny rzse, fejlesztse, a vele val egyttmozgs sorn lett sajtos s vvmnyai is ebbl az letmdbl fakadtak. Az egyre sszetettebb szervezd nagy birodalom pedig a leteleplt, nvnytermel falusi letmd sajtos eredmnyeit halmozta fl. A lovasnpek tettk cscstechnolgiv a lszerszmot a fkkel (zabla), a nyereggel s a kengyellel. Knnylovas harcmodoruk is, fegyverzetk is a maga nemben pratlan volt mindvgig. Kna tlk tanulta el a harci mvszeteknek ezt a csoportjt. Kna a leteleplt npek hatalmas s szervezett munkaerejt elszr vdekezsre fordtotta, megptette a Knai Nagy Falat, de ksbb az eltanult harci mvszetekkel gyzte le vagy zte el tmadit. Bkben a kereskedelemben cserltk ki termkeiket s a tzezrvel piacra vitt sztyeppei lovakrt a knaiak selyemvgek ezreit adtk t a hunoknak, ksbb a trkknek. A harccal s kereskedssel sszekapcsolt kt vilgbirodalom a mvszetek terletn is megtermkenytette egymst. A lovasnpek mvszete s a knai mvszet gazdagon trtegezett vilg.

si knai mvszetek killtsi fzet.
si knai mvszetek killtsi fzet.
Csin Shi Huang-ti csszr llamszervez kzdelmei 

Ha ma a knai mvszetet emltjk, elszr mindenkinek a Csin (秦) dinasztit megalapt Csin Si Huang-ti (Qin Shi Huangdi 秦始皇帝) knai csszr cserphadserege jut az eszbe. Kna lete vezredeken t kt nagy foly mentn szervezdtt. szakon a Huang-ho, dlen a Jangce-Kiang tjain talljuk az si Kna kirlysgait, melyeket idrl idre egy egy nagy erej uralkod egyestett. Csin Si Huang-ti knai csszr cserphadserege is egy ilyen nagy orszgegyest csszr sremlkben maradt fenn. Ez a csszr a Kr. e. 3. szzadban lt s orszgnak kzpontja Senhszi-tartomnyban volt, nem messzire a mai Hsziantl, a Wei-foly vlgyben. A Kr. sz. eltti vezredben kt fontos csompont jtszotta a fvros szerept szakon. Mindkett a Huang-ho nagy kanyarja (Ordosz) szomszdsgban tallhat. A nyugati fvros Chang'an (長安) (a modern kori Xi'an) volt, a Wei foly (渭河) vlgyben (s mg nhny korbbi fvros is ennek kzelben volt), a keleti pedig Lojang (Louyang, 洛阳), a Luo foly partjn. Az szak-knai vilg szmunkra azrt klnsen fontos tja Eurzsinak, mert az a mvszeti hagyomny, amely az eurzsiai hunok (krnikink szerint a mi testvr-npnk) hagyatka, egykor ezeken a tjakon fejldtt ki. A bronz stk, a rszleges lovastemetkezsi srok, a gazdag sztyeppei llatstlus mvszete a hunok ordoszi orszgtl egszen a Krpt-medencig nylik s tfedi a honfoglal magyarok lovastemetkezsi tjait az Kaukzus-Volga-Ural-Ob-Irtis vidktl haznkig (rdy, 2000). A szkta-hun llatmvszet mg tgasabban fogja t Eurzsit.

Kna trtneti hagyomnya a Kr. e. 3. vezred kzepig nylik vissza. Az els nv szerint is emltett uralkod Huang Ti. A nv jelentse: Srga Csszr s Kr. e. 2698-tjn uralkodott a hagyomnyok szerint. Az si dinasztik kzl az els a Hszia dinasztia (Xia dinasztia, 夏朝), 2205-tl, amit a Sang dinasztia (Shang dinasztia, 商朝) kvet 1700-tl. Ez utbbi idejn lesz fvros Anjang (Anyang, az egykori Yin, 殷墟) Honan tartomnyban. Itt talltak si fejedelmi srokat, s bennk .n. jslcsontokat, melyekre a diansztia 17 kirlynak nevt vstk fl. Sze-ma Csien (Sima Qian, 司馬遷), hres knai trtnetr is fljegyezte e kor rgi kirlyait hres munkjban, a Vltozsok knyvben (史記), de csak jval ksbb, a Kr. e. 1. szzadban (a Han korszakban, ). A kvetkez si dinasztia a Csou hercegek. k mg a Sang dinasztia idejn szerveztk Senhszi tartomnyt. A Csou dinasztia (周朝) uralkodsnak elejn a fvros ismt nyugatra kerlt a mai X'ian tjra (Hao-ba, 鎬), a Kr. e. 700-as vekben azonban keletre kerlt ismt, Lojangba. A Csou dinasztia idejn lt a legendabeli hun kirly, Rutihun (Kr. e. 6.-5. szd.), aki a hun llamot szervezte s Kna nyugati hatrt tmadta. A hossz Csou korszakot egy csaknem kt vszzados Hadakoz llamok nev hbors korszak zrja, melynek vgn emelkedik fl a Knt egyest Cs'in dinasztia els tagja, Shi Huang-Ti (Qin Shi Huangdi, 秦始皇帝). a fvrost ismt nyugatra vitte, Hszian (Xi'an, 西安) kzelbe, az egykori Hszienjangba (Xianyang, 咸陽). Szabvnyostotta az llam fontos szervez eszkzeit: a fld tulajdonlsi rendszert, a pnzt, a mrtkeket, az rst (mg a kocsitengely hosszt s az rs eszkzeit is).

Lovasnpre utal vndorlet egy jelenete egy Knban tallt srkvn. Feltn a magyar szemnek a tarsolylemezekre emlkeztet szvse a fa gazatnak. Rszlet az si knai mvszetek c. killtsi fzetbl.
Lovasnpre utal vndorlet egy jelenete egy Knban tallt srkvn. Feltn a magyar szemnek a tarsolylemezekre emlkeztet szvse a fa gazatnak. Rszlet az si knai mvszetek c. killtsi fzetbl.
A han csszrok kzdelmei a hunokkal 

Csin Shi Huang-Ti csszrnak nagy hun (匈奴) ellenfele volt Touman (頭曼) shanj, a Hun Birodalom nagykirlya (shanyu, 單于). A hunok korabeli betrsei ellen kapcsolta ssze az addig mr megplt nagy fal szakaszait Csin Shi Huang-Ti. A Nagy Fal mintegy 2200 km hosszan hzdik Kanszu (Gansu, 甘肅), Senhszi (Shaanxi, 陝西), Sanhszi (Shanxi, 山西) s Hopej (Hebei, 河北) tartomnyokon t egszen a Csendes cenig. A Srga-foly (Huang-ho) nagy kanyarulatnak szaki rszt (Ordoszt) kvl hagyja, trgyi jell annak, hogy ez a terlet akkor a Hun Birodalom rsze volt. Arrl a knai krnikk is megemlkeznek, hogy a hunok si terletei a Huang-ho (Huanghe, 黃河, Srga foly) nagy kanyarjnak vidkn, Ordoszban terltek el, de a korai Hun Birodalom slypontja az ettl szakra es terleteken, a mai Monglia tjain volt. A Kntl szakra elhelyezked lovasnpek llamai 2000 ven t folyamatos fenyegetst jelentettek a leteleplt npeket egyest Knai Birodalomra. A hunok rszrl ez a fenyegets klnsen Mao Tun (冒頓) (mongol nyelven Bator, Batur tengriqut), nagykirly uralkodsa idejn vlt olyan erss Kna szmra, hogy a kormnyzat clul tzte ki a hunok elzst. Ezt a trtnelmi lptk feladatot vgezte el a Han-dinasztia (漢朝), mely Kr. e. 202-tl Kr. u. 220-ig llt a Knai llam ln. Klnsen nagy szerepe volt e harcokban Wudi csszrnak (Han Wudi 漢武帝). Clja az volt, hogy a hunok egysgt, katonai s diplomciai eszkzkkel megossza, s a hunok vagy fogadjk el a beteleplt npi s tartomnyi sttust, vagy tvozzanak az szaki hatrvidkrl. A knai diplomcia egyik fontos flismerse az volt, hogy ha a hun nagykirlyhoz a csszr lnyai kzl kld felesget, elbb-utbb folyamatoss teszi a knai jelenltet s hagyomnyt a hun nagykirly udvarban. Huhanye (Huhanxie, 呼韓邪) shanjt s felesgt brzolja az si knai mvszeteket bemutat fzet cmlapja is, a bal fejedelmi pr alakjban. Ez a szobor Hohhotban tallhat. A knaiak a katonai megoldst pedig azzal rtk el, hogy a knai hadvezets fokozatosan tvette a lovasnomdok hadseregfejlesztsi vvmnyait: lovassgt versenykpess tette a hunokkal szemben.

Rszlet Csin Shi Huang-ti csszr hres agyaghadseregrl kszlt rajzon, az si knai mvszetek killtsi fzet hts bortjrl.
Rszlet Csin Shi Huang-ti csszr hres agyaghadseregrl kszlt rajzon, az si knai mvszetek killtsi fzet hts bortjrl.

A Kr. szletse krli idkre Kna elrte azt, hogy az addig egysgesen fllp hunok ngy nagy csoportra vljanak szt. A hunok egy rsze, a Dli Hunok npe meg-hdolt Knnak (k az si ordoszi terleteket laktk). Tongwancheng nev fvrosukat ppen a mostani idkben (2001 utn) trjk fl knai archaeolgusok. Ma gy tudjuk, hogy ez az egyetlen olyan vros, amelyet a hunok ptettek, de romjaiban fnnmaradt rgszeti bizonytkul a fejlett hun mveltsgnek. A knai birodalmi szemllet alapjn a hunok Kna nemzetisgei voltak. (Valjban taln szorosabb a kapcsolat a hunok s a hanok kztt. A mai uralkod knai npnek nelnevezse: han. Ennek az elnevezsnek az eredete valsznleg a Knt egyest Cs'in dinasztia-t kvet Han dinasztia korra megy vissza, de lehet sibb is. A knai krnikk a hunokat Knbl kiteleplt lzadknak tartjk, mg a Hszia dinasztia korbl. Elgondolkoztat az az vezredes kzdelem, amit a knai llam folytatott az szaki hatron tl l hunokkal s ksbb ms nomdokkal. Ugyancsak a kt npi er - ami kt letmdot jelent - katonai sszemrhetsgt igazolja a Knai Nagy Fal is.) Az szaki Hunok npe Csi-Csi shanj (Zhizhi shanyu, 郅支單于) vezetsvel Dzsungrin t Kzp-zsiba teleplt. ket ott is tovbb ldzte a Knai Birodalom hadserege s meglepetsszer tmadssal meglte a shanjt s krnyezett. A Kzp-zsiban s Dl-Szibriban fllelhet hun stk s rszleges lovastemetkezsek alapjn ma azt felttelezhetjk, hogy a hunok nyelvt vettk t kzleked nyelvknt a hantik s a manysik. Az szaki Hunok npe tbb vszzadon t lt Dl-Szibriban, ert gyjttt s 375-ben, Balambr (Valamibir) vezetsvel tlpte a Volgt, s elbb az alnokat, majd a keleti gtokat s a nyugati gtokat hdoltatta s bejtt a Krpt-medencbe.

A korai Han korszakban ismt nyugatra kerlt a fvros, Csanganba, mg a ksi Han korszakban megint Lojangba kltztt. Legjelentsebb uralkodja a korai Han korszaknak Vu Ti csszr. Tbb mint 50 vig uralkodott, a Kr. e. 2. s 1. szzad forduljn (Kr.e. 141-87). Uralma alatt trtnt a hunok elleni sikeres hadseregfejleszts, a vasgyrts is megindult Knban s a sleprls is. A paprntsi technolgiban olyan fejlettsgi szintet rtek el, hogy egy 9000 szavas sztr is megjelenhetett. Koreig s Vietnamig terjesztette ki a knai llam hatalmt Vu Ti csszr. A korai han dinasztia csszrai halomsrba temetkeztek. A Wei foly vlgyben sorakoznak a korai han csszrok piramisai, melyek kzl a hossz ideig uralkod s ezalatt sremlkt folyamatosan pt Vu Ti csszr a legnagyobb.

Tang kori virgzs 
A Tang-dinasztia msodik csszra, Taj-cung volt. Az egyetemes mvszettrtnet is szmon tartja a sremlkn lthat hres kfaragsokat a lovasokrl. Msolatukkal tallkozik az rkez vendg a pekingi repltren.
A Tang-dinasztia msodik csszra, Taj-cung volt. Az egyetemes mvszettrtnet is szmon tartja a sremlkn lthat hres kfaragsokat a lovasokrl. Msolatukkal tallkozik az rkez vendg a pekingi repltren.

Nem kvethetjk rszleteiben a Knai Birodalom trtnelmt. Egy fnys idszakrl azonban megemlkeznk. A lovasnomd npekkel llandan hadakoz Kna a trk npekkel szemben is sikeresen megvdte llamt. A Tang-dinasztia (唐朝) (618 - 906) nagy uralkodja volt Taj-cung (626-649) csszr (Tang Taizong, 唐太宗), a dinasztia msodik csszra. Szemlyes neve Li Shimin volt, s ez egy knai monds rvidtett formja is: 濟世安民, jishi anmin = mentsd meg a fldet s bktsd ssze az embereket. Sremlknek hres lovasszobrait a modern mvszettrtnet is szmon tartja. volt az, aki Cs'angant jjpttette 634-tl.

A kvetkez uralkodcsald a Szung dinasztia (1288-ig), akiket a mongol uralkodhz, a Jan dinasztia kvetett. A mongolok elfoglaltk ugyan Knt, de nhny generci utn beolvadtak s knaiv vltak. A ks-kzpkori Ming-dinasztia (1368-1644) idejn (1410-tl) plt meg Kna szakkeleti fvrosa, Peking. A knai uralkodhzak sort a mandzsu eredet Cs'ing dinasztia zrja (1644-1911).

Kna 4000 vre visszatekint trtnelme csodlatos rgszeti leletegyttesekben is nyomon kvethet. Megismerkedhetnk a halomsrba temetkez, de oda egsz agyaghadseregt magval viv Csin Shi Huang-Ti csszr emlkeivel, az szak-honani Anjangban tallt llatcsontokkal (jslcsontoknak nevezik ket), melyeken Sze-ma Csien kirlylistjt is megtalltk s gy a Han kori trtnetr adatait hitelesteni tudtk rsos rgszeti lelettel. Hszian kzelben egy rintetlen fejedelmi srt talltak a rgszek, ahol Vudi csszr ccse s felesge volt eltemetve. Az egyttes kora a Kr. e. 2.-1. szd.

Kna kincsei kimerthetetlenek. Mg nem is szltunk a hres porcelnrl, harangokrl, rsmvszetrl, a selyem mvszetrl, s a jl ismert mszaki alkotsok is jobbra emlts nlkl maradtak (irnyt, puskapor, papr, szmszerj) s a hres knai iskolarendszert s vizsgarendszert sem emltettk. De ha megkedveltk a tvoli Kna mveltsgt, akkor mr knnyen utnanzhetnk az olvass kzben flmerl krdseknek is.

Az a gazdag kapcsolatrendszer, ami bennnket Eurpban az si Kna melll rkez hunokkal, s azokon keresztl Knval sszekt rdekess s fontoss teszi a knai mvszet megismerst. A knai mvszet is gazdag trhza a mveltsgek rtegzdsnek, s annak, hogyan pti be a sajt mveltsgbe egy 4000 ve folyamatosan fejld llam a krnyezetben l npek s a sajt vvmnyait. Az eurzsiai mvszetek kztt kiemelkeden jelents a knai mvszet s mveltsg fejldstrtnete, amely az eurzsiai mvszeteknek az egyik mig flnyl ga, s megrizte szpsgt s kifejezerejt vezredeken t s nagy hatssal volt a krnyez npekre is.

Irodalom 
  • [1] Bakay K. (1997, 1998): strtnetnk rgszeti forrsai. I. II. Miskolc;
  • [2] Ban Gu (班固)(1962): Han shu (漢書). Beijing: Zhonghua Shuju;
  • [3] Brdi L. (1993): seink nyomban a Tvol-Keleten.. Expedci a Selyem mentn. Pannonia K. Pcs;
  • [4] Brczi Sz., (2005): si knai mvszetek. TKTE - UNICONSTANT, Budapest - Pspkladny;
  • [5] Bttger, W. (1977): Kultur in Alten China. Urania, Leipzig;
  • [6] Chavannes, E. (1893): La Sculpture sur pierre en Chine au Temps de doux dinasties Haan. Leroux, Paris;
  • [7] Csornai K. (2007): Ngy gtjon barbr csillag ragyog. Lszl Gyula Egyeslet, Budapest.
  • [8] Czegldy K. (1969): Nomd npek vndorlsa Napkelettl Napnyugatig. Krsi Csoma Kisknyvtr 8. Akadmiai, Budapest;
  • [9] Groot, Jan Jakob Maria de (1921): Die Hunnen der vorchristlichen Zeit (magyarul: J. J. M. De Groot (2006): Hunok s knaiak: a hunok trtnete a Kr. sz. eltti vszzadokban knai forrsok alapjn. Kzzteszi s az elszt rta Bakay Kornl; knai nyelvi szakrt Csornai Katalin; az utszt rta Brdi Lszl. Respenna, 2006. - 383 p., [16] t.
  • [10] Di Cosmo, N. (2002): Ancient China and its Enemies. Cambridge University Press, Cambridge;
  • [11] Ecsedy I. (1979): Nomdok s kereskedk Kna hatrain. Krsi Csoma Kisknyvtr 16. Akadmiai, Budapest;
  • [12] Erdlyi I., Sugr L. (1982): zsiai lovas nomdok. Gondolat, Budapest;
  • [13] rdy M. (2001): A hun lovastemetkezsek. Magyarorszgrt, des Haznkrt Kiad, Szkesfehrvr;
  • [14] FitzGerald, P. (1989): Az si Kna. Helikon, Budapest;
  • [15] von Gamber O. (1978): Waffe und Rstunk Eurasiens. Klinkhardt und Biermann, Braunschweig;
  • [16] Gtz L. (1995): Keleten kl a Nap. Pski, Budapest;
  • [17] Halsz Z. (1966): Romvrosok a sivatagban. Stein Aurl bels-zsiai utazsai. Mra Ferenc K., Budapest;
  • [18] von Jettmar K. (1964): Die Frhen Steppenvlker. Baden-Baden;
  • [19] Kuhn, D. (1995): Silk Weaving in Ancient China. From Geometric Figures to Patterns of Pictorial Likeness. Chinese Science, 12, 77-114;
  • [20] Lao Ce: Tao Te King (Az t s Erny Knyve, ford. Weres S., Tkei F.) Helikon, Budapest;
  • [21] Lszl Gy. (1974): A npvndorlskor mvszete Magyarorszgon. Corvina, Budapest;
  • [22] Lczy L. (1890): Grf Szchenyi Bla keletzsiai tjnak tudomnyos eredmnye. Budapest;
  • [23] Mikls P. (1973): A srkny szeme. Bevezets a knai piktra ikonogrfijba. Corvina, Budapest;
  • [24] Nagy B. (1989): Knai nyelvknyv. Ariadn Knyvek. Tanknyvkiad, Budapest;
  • [25] Reich L (19866): Id. Lczy Lajos bels-zsiai felfedez tjnak tudomnytrtneti jelentsge. Fldtani Kzlny, (Bull. Hungarian Geol. Soc.) 116. 377-39;
  • [26] Rugyenko Sz. I. (1953): Kultura naszelnyija gornava Altaja v szkifszkoje vrmja. Akademija Nauk Sz. Sz. Sz. R. Moszkva i Leningrad;
  • [27] Shen Sinyan (1987): Acoustics of Ancient Chinese Bells. Sci. Am. 256. No. 4. 94-102;
  • [28] Sima Qian (司馬遷) et al. (1959): Shi ji (史記). Beijing: Zhonghua Shuju;
  • [29] Szsz B. (1943): A hunok trtnete. Atilla Nagykirly. Bartha Mikls Trsasg, Budapest (Szabad Tr K. 1994);
  • [30] Sze-ma Cs'ien: Trtneti feljegyzsek.
  • [31] Talbot-Rice, T. (1965): Ancient Arts of Central Asia, Thames and Hudson, New York;
  • [32] Tolsztov Sz. P. (1950): Az si Chorezm. Hungria, Budapest;
  • [33] Tkei F. (1965): Az zsiai termelsi md krdseihez. Kossuth Kiad, Budapest;

 
Boldog nvnapot!

 
Id
 
Cserk


 


 
Bannerem s Buttonon

  

 
Mvsz sarok

Csillogs idzetek

 
Video
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazs
Lezrt szavazsok
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros