rsuk
Knai rs
A kzhiedelemmel ellenttben a knai rsjelek kzt kevs a kpjel, legtbbjk olyan jeleken alapul, amelyek homonimk voltak, mikor az rs kialakult.
A knai jelek neve mandarin knai nyelven hànzì, japnul kandzsi, koreaiul hancsa vagy hanmun, vietnamiul pedig hn tự, ami azonban nagyon knai vltozatnak minsl, ezrt leggyakrabban inkbb chữ nho-knt emlegetik (字儒). (Ahogy a legtbb knai eredet sznl, a morfmkat itt is felcserltk.) A modern rott knaiban a betket vagy hagyomnyos knai jelekkel rjk (Tajvanon s Hongkongban) vagy egyszerstett knai rssal (a kontinentlis Knban, Malajziban s Szingaprban).
Knaiul egy sz vagy kifejezs (詞/词 c, szegysg) egy vagy tbb rsjelbl (字 zì) ll, pldul a 漢字/汉字 hànzì kifejezs kettbl. Minden knai rsjelet egy sztagknt olvasnak minden ma ltez knai nyelvjrsban, japnul azonban egy kandzsi tbb sztag is lehet. A rgi knai nyelvben elfordult a mssalhangz-torlds, s nem volt tonlis, ellenttben a maival. A 角 jiǎo szt klaknak ejtik knaiul.
A japn, koreai s vietnami nyelv nem rokona a knainak, s sokat kellett mdostani a jeleken, hogy alkalmasak legyenek egy nagymrtkben klnbz nyelvtan nyelv lejegyzsre. Tbb esetben is a knaitl eltr jeleket alkalmaznak ugyanannak a fogalomnak a kifejezsre, s a hasonl alak, egyforma jelents jeleket is aprbb klnbsgekkel rjk. Pldul a fekete, amit japnul gy rnak: 黒 (kuro s koku), knaiul pedig gy: 黑 (hēi). A 20. szzadban a kontinentlis Knban tbb ezer egyszerstett knai rsjegyet vezettek be, gy mskppen rjk ugyanazt a fogalmat (egyszerstett rsjegyekkel, a kontinensen s Szingaprban, mg hagyomnyos rsjegyekkel Tajvanon s Hongkongban).
Emiatt, klnsen Knban s Japnban, ahol a leginkbb hasznljk a knai rst, gyakran szksges megklnbztetst tenni a knai s japn rsjelek kzt. Legknnyebben ezt a hanzi s kandzsi szavak hasznlatval lehet elrni.
Ahogy a latin rs betinek megvan a maguk sajtos alakja (a kisbetk nagyjbl kerek alakak), gy a knaiaknak is: tbb-kevsb ngyzetesek. A tbb rszbl ll rsjeleket az sszhang kedvrt sszenyomjk. Emiatt a kezdk gyakran ngyzethls papron gyakorolnak, a knaiak pedig nha „ngyzetes betk”-nek hvjk az rst (方块字 fāngkuài zì).
Az rs eredete
A legrgebbi knai rs, melyrl mr biztosan tudni, hogy rs, a nehezen rthet jscsontok szvege (甲骨文 jiǎgǔwn) a ksi Sang-dinasztia idejbl, i. e. 1200 krnykrl. A 2500 ismert rsjelbl csak kb. 1400 azonosthat ksbbi knai rsjelekkel, ezrt ezeket el tudjk olvasni.
Egyes feltevsek szerint az rst nem a knai nyelvhez terveztk, st, lehet, hogy nem is sino-tibeti nyelvnek, mert nem tkrzi pontosan a knai morfolgit. Ez krlbell olyan, mintha magyarul ugyanaz az rsjel lenne a „meglni” s a „meghalni” fogalmak kifejezsre, de ms jelln a meleget a „meleg van ma” s a „melegtsd meg a vizet” mondatokban. Br a kvetkez dinasztia minden bizonnyal Han-knai volt, a Sangokrl nem tudni, milyen npcsoporthoz tartoztak, az egyik lehetsg szerint a miahoz (苗). Az els miao kirlysg, melyrl feljegyzsek maradtak fenn, a Dzsiuli. Az seik lehettek a liangzsuk, akik feltehetleg feltalltk ezt az rst. Egy knai legenda szerint Dzsiulit egy katonai szvetsg gyzte le, melyet Huang Di (黃帝) s Jandi kttt, a Han-knaiak seinek, a Huahszia (華夏) trzsnek a vezrei, akik meg akartk szerezni a teljes Huang He-vlgyet. Veresgk utn Dzsiuli npbl azok, akik nem olvadtak be a gyztesek kz, dlre vonultak, s kettvltak, megalkotva a miao s a li npeket.
A ji rs is rgi, s felletesen hasonlt a knaira, de gy tnik, nem belle szrmazik. Lehetsges, hogy a knai rs mintjra alakult ki, de az is lehet, hogy a ji s a knai mindkett kzs stl szrmazik, pldul az jscsontokon lthat rsbl.
Az els rsjegyre emlkeztet brk Kr.e 5-3000 kztt kszlt cserpednyeken lthatk. Az els valdi rsjegyek a Kr.e. msodik vezred msodik felbl szrmaz jslcsontokon tallhatk, mely egy kezdetleges kprs csontokra, teknspnclra vsett nyomait rzik; ezeket leginkbb jslsra hasznltk. (1899-ben fedezte fel egy knai tuds, hogy a gygyszerzletekben „srknycsont” nven rult csontokra furcsa brk vannak vsve, amelyek hasonltanak az rsjegyekre – gy kerltek el a knai rsbelisg legkorbbi emlkei.) Kr.e 221-206 Csin Si-huang csszr idejn egy flig-meddig legendai alak, Cang Csie e kprs felhasznlsval alkotta meg a knai rs els hivatalos vltozatt, a „kispecst rst”. A „kispecsttel” egy idben alakult ki a „kancellr rs”, amely a kispecst rsjegyek rajznak leegyszerstsvel, vonsainak kiegyenestsvel gyorsabb, knyelmesebb a hasznlatot tett lehetv, msrszt a Han-kortl (Kr.e. 206-Kr.u.8.) kezdve a korbban hasznlatos fa s bambuszlapok helyett egyre inkbb selyemre, majd paprra rtak. Mivel j eszkzzel rtak j anyagra, az rsjegyek rajzolata is megvltozott. A 2-4. szzad folyamn az rsjegyek elnyertk vgs formjukat, ez az n. „standard rs”, amely a kancellr rsra pl. Mik tulajdonkppen a knai rsjelek? Kpek, piktogramok? Csak kicsiny rszben. A jelek egy rsze – Hszu Sen, az i. sz. els szzadban lt sztrkszt szerint – ngy szzalka piktogramma, amely konkrt trgyat brzol: ezek neve hsziang-hszing-zi, „a kpek formjnak jele”. Egy szzalkuk zsi-si-zi, „a mutats feladatnak jele”, azaz elvont fogalmat jelent ideogramma. Tizenhrom szzalkuk huj-ji-zi, „a megrts jele”: ezek sszetett jelek, sszettelek, amelyek jelentse az alkotelemekbl kvetkeztethet. Nyolcvankt szzalkuk pedig hszing-seng-zi, „forma s hang jele”, a fonogrammk, azaz olyan jel, amelynek egyik sszetevje a jelentsre utal, a msik pedig a hangzsra. A csszrsg buksa utn, 1919-ben j nyelvegysgest mozgalom indult. Kidolgoztk a „nemzeti nyelvnek” (kuo-j,国语) nevezett mestersges nyelvet, amely nagy rszben a hivatalnoknyelven alapult de azt megtiszttottk minden tjnyelvi vonstl. A trtnelmi krlmnyek miatt a kuo-j hasznlata nem vlhatott ltalnoss, de Tajvanon ma is ez a hivatalos nyelv. Az 1949-es kommunista hatalomtvtel utn jra napirendre tztk a nyelvegysgests krdst, s kidolgoztk a kuo-jhz igen kzel ll putunghut ( 普通话kznyelv), azta ez a Knai Npkztrsasg hivatalos nyelve.
Oktats s gyakorls
Knai Kulturlis s Mvszeti Kzpont ShuFa s Festszet Tagozatn Lu YuHua mvszn csendes tmutatsaival brki szabadon ismerkedhet a knai rssal s annak mvszi rajzolsval a ShuFa -val.
|