Tiltott vros
A Peking kzpontjban fekv Tiltott Vros a knai Ming s Qing dinasztia csszrainak volt az otthona. Emellett kzponti szerepet tlttt be az llami szertartsok s a politikai kormnyzs kapcsn is.
Neve onnan ered, hogy a csszr engedlye nlkl senki sem tehette be a lbt a terletre - illetve nem hagyhatta el azt.
A trtnelmi feljegyzsek szerint a Ming-dinasztia uralkodja, Yongle csszr hatrozta el a Tiltott Vros ptst. Az ptkezs 15 vig tartott (1406-1420) s tbb mint egymilli munks dolgozott rajta. Az egsz Tiltott Vrost mg ma is kptelensg vgigjrni s alaposan vgignzni, ugyanis:
- a 72 000 ngyzetmteres terleten,
- majdnem 1 000 pletben,
- kzel 9 000 faszerkezetes csarnok, pavilon s helyisg tallhat.
A Ming (Ming, 1368-1644) s Qing (Tyhing, 1644-1912) dinasztia Kna utols kt uralkd csaldja. A Ming volt az utols Han (Kna lakossgnak meghatroz rszt kitev npcsoporthoz tartoz) csszri csald.A Qing dinasztit az szak-keleti Mandzsria vidkrl rkez mandzsuk alaptottk, akik mintegy nhny v alatt meghdtottk a mai Kna egszt. Ksbb katonai hatalmuk meggyenglt, jl pldzza ezt az piumhbork idszaka.
Ez a vilg legnagyobb fennmaradt uralkodi palotja.
A Tiltott Vros - mint a fenti lgi felvtel is mutatja - tglalap alak, szimmetrikus szerkezet, kls s bels rszbl ll.
Az pletegyttest krlbell 8 mter magas s tlagosan 7,5 mter szles fal, valamint egy 6 mter mly s 52 mter szles vrrok veszi krl.
A Tiltott Vros ngy sarokpontjn ngy toronyplet tallhat.
A jobbra lthat kpen az szak- nyugati torony lthat, s jl kivehet a vrrok s a magas vrosfal is.
A Tiltott Vros ngy oldaln egy-egy kapu tallhat, melyek kzl az egyik leghresebb a Meridin kapu, mely kt kinyl karjval szinte tleli az eltte ll teret. A kapunak t tjrja van, melyek kzl a kzpst csak a csszr hasznlhatta, kevs kivteltl eltekintve (pldul a csszrn, az eskv napjn egyszer). A kapu eltti terlet pedig maga a nevezetes Tienanmen tr
A csszri kormnyzattal szemben a 19. szzad vgn ntt az elgedetlensg: a klfldi hatalmaknak val kiszolgltatottsg, a modernizci s liberalizci elmaradsa, a mandzsuk hanokkal szembeni trnyerse miatt.
A csszrsg bukst 1912-ben ltalnos felkels okozta. Kulcsszerepet jtszott ebben a nacionalista Kuomintang (Prt).
A 30-as vektl a Kuomintangot vezet Csang Kai-Sek s a Knai Kommunista Prtot irnyt Mao Ce-Tung kzsen harcolt a japn invzi ellen.
Az elvi s hatalmi ellenttek miatt vgl egyms ellen fordultak. A vres polgrhbor vgn 1949-ben Csang Kai-Sek s hvei Tajvanra menekltek, s Kommunista Prt megszerezte a kontinentlis Kna terletei feletti irnytst.
|
A Tiltott Vrost Tli Palota nven is szoktk emlteni. Pekingtl szak-nyugatra a Qing dinasztia pttette fel az n. Nyri Palott a 18-19. szzadban, melyet azutn brit s francia alakulatok 1860-ban fldig romboltak
A Tiltott Vros 1925 ta mzeumknt mkdik. Hatalmas gyjtemnnyel rendelkezik ma is, br eredeti kincseinek egy rszt Csang Kai-Sek - a Kuomintang buksa utn - Tajvanra vitte, s ma ezek a Taipei-i Nemzeti Palota Mzeumban lthatak.
A 20. szzad viharos vtizedeiben szmos srls rte az pletegyttest. Ugyanakkor a knai kommunista vezets 1961-ben kiemelt nemzeti rtkk nyilvntotta a ltestmnyt. 1987-ben az ENSZ-UNESCO a Tiltott Vrost felvette a vilgrksgek listjra.
A knai kormnyzat a Palota restaurcijt a 2008-as Pekingi Olimpira tervezi befejezni.
A Tiltott Vros
|
 |
中国国际广播电台
A Pekingi Tiltott Vros a knai Ming s Qing-dinasztia cscsrainak, egsz pontosan 14 Ming s 10 Qing, azaz sszesen 24 csszrnak volt az otthona. A palota Peking kzpontjban fekszik. A Ming s Qing-dinasztia idejn “Tiltott Vros”-nak hvtk ezt a csszri palotaegyttest, minthogy kznsges haland nem tehette be a lbt a terletre. A trtnelmi feljegyzsek szerint a Ming-dinasztia uralkodja, Yongle csszr hatrozta el a Tiltott Vros ptst. 1407-ben lttak neki a munknak, s 1420-ban fejezdtt be az ptkezs, teht sszesen 14 vet vettek ignybe a munklatok. Ez nem is olyan hossz id, ha figyelembe vesszk, hogy munkjuk eredmnyekppen a vilg legmonumentlisabb csszri palotja, a Tiltott Vros szletett meg.
A csszri palotaegyttes huszonnegyedik, utols csszri lakjt, az akkor mr rgen detronizlt Pu Jit, akinek letrl Bernardo Bertolucci vilgsiker filmet is forgatott, 1924 novemberben kergettk ki a palotbl. Ezt kveten a csszri palott 1925 oktberben Tiltott Vros Mzeumnak nyilvntottk. 1949-tl kezdden a knai kormny nagy sszegeket fordtott a palotaegyttes restaurlsra, llagmegvsra, az rtkes kulturlis s trtnelmi emlk megrzsre. A Knai Npkztrsasg a palotegyttest 1961-ben orszgos vdelem alatt ll fontos nevezetessgnek nyilvntotta. 1987-ben az ENSZ-UNESCO a Tiltott Vrost felvette a vilgrksgek listjra.
Mltn, hiszen a Tiltott Vrosban, azaz a Tli Palotban sszesen tbb mint 1 milli 52 ezer 600 rtkes trgyat gyjtttek ssze, ami az egsz orszgban tallhat mzeumban tallhat kincsek egyhatodt teszi ki, mg gy is, hogy a Tiltott Vros gyjtemnynek kb. 600 ezer darabjt a Guomintang a polgrhbor idejn Tajvanra vitte.
A Qing–dinasztia korabeli 200 ezer ktetes knyvtra tudomnyos jelentsg. Ezekbl 8000 ktetet nemzeti kinccs nyilvntottak. A kaligrfikat s festmnyeket tartamaz knyvek felbecslhetetlen rtkek.
Van, aki azt mondja, egy teljes hten t folyamatosan a palotaegyttest kellene jrni, akkor be lehetne jrni az egsz terletet. Ez is j fogalmat ad a csszri palotaegyttes mreteirl, az igazsg viszont inkbb az, hogy az egsz Tiltott Vrost kptelensg vgigjrni s alaposan vgignzni, ugyanis 101,2 hektros terleten tbb mint 9900 faszerkezet palota, csarnok, pavilon, helyisg tallhat benne.
Mivel a szmok kztt a 9-es a legnagyobb, ezrt a 9 lett a csszrok szma Knban. Ha a palotapletek tetejre pillantunk, az ereszcsatornk fltt tbb, kermibl kszlt llatfigurt ltunk. Ha 9 llatfigura lthat az plet sarkainl a felfel velt tetn, akkor biztosak lehetnk benne, hogy csszri lakhelynl jrunk, s hajdann ott lakott vagy dolgozott a knai csszr. Amennyivel kevesebb az llatfigurk szma, annl alacsonyabb rang ember volt a hz.
Kzismert, hogy 1911-ben megalakult a Knai Kztrsasg. Azt megelzen a Tiltott Vros terletre kzembereknek tilos volt belpni, hiszen a csszri palota elnevezse is innen ered. 1925. oktber 10-tl kedve a palott Palotamzeumm nyilvntottk.
A Tiltott Vrost magas fal veszi krl. A 9,7 mter magas falakat lilsvrs sznre festettk.
A palotaegyttes hosszks alak. sszterlete tbb mint 720 ezer ngyzetmter. Az pletek oszlopai s keresztgerendi mind fbl kszltek, a tetk pedig mind csszri srgval festett mzas cserptetk.
A fpalotk a csszri negyed kzponti tengelyn fekszenek. Ezt a kzponti tengelyt csszri tnak is hvjk, s Pekingben tbb n. csszri pletet ptettek r, pl. az g temlomt.
A Tiltott Vros dli fbejrata a Wumen, azaz a Meridin Kapu, amely a Tiltott Vros els rszbe, a kls palotba vezet. A kls palota hrom legfontosabb rsze a Taihe-, a Zhonghe-, s a Baohe-csarnok. Itt fogadta a csszr a magasrang hivatalnokokat s a klfldi kveteket. A Wumen Kapun keresztl a Tiananmen-tr fell az Aranyvz-hdon t jutunk a Legfbb harmnia kapujhoz, a kls palota fkapujhoz. Az Aranyvz folyn t jdbl kszlt hd vel t. A kzps hdon csak a csszrok jrhattak. A kls Palota mr emltett fpleteinek a magyar nevei a kvetkezk: Taihe, azaz Legfbb Harmnia Csarnoka, Zhonghe, azaz Teljes Harmnia Csarnoka s vgl a Baohe, azaz a Harmnia Megrzsnek Csarnoka. Itt intztk az llamgyeket a csszrok, itt tartottk a legnagyobb nnepsgeket. Itt trtnt tovbb az j csszrok beiktatsa, a holdjv nneplse, a csszri parancsok kihirdetse, stb.
A Taihe–csarnok a legnagyobb plet a Tiltott Vrosban a maga tbb mint 37 mteres magassgval. Az pletben sok oszlop lthat, amelyek majdnem 14 mteres magasak, s valamennyit egyetlen fatrzsbl ksztettk. A csszrsg idejn trvny tiltotta, hogy a csszri polatnl magasabb hzat ptsenek a Tiltott Vros krnykn. Ezrt hossz idn t csak alacsony hzak pltek a csszri palota tszomszdsgban. Itt, ebben a legmagasabb pletben, a Taihe-csarnok kzepn ll a csszri trn.
A Tiltott Vros msodik fplete, teht a Zhonghe-csarnok ngyzetes alaprajz, egyszer tetej plet. Itt pihent meg a csszr, mieltt a Taihe-csarnokba ment.
A Tiltott Vros harmadik fplete a Baohe-csarnok, ahol egyebek kztt fogadst, bankettet rendeztek a nagy nnepek, pldul a holdjv alkalmbl. A Qing-dinasztia idejn, a csszr vizsgkat is itt tartottk, az ilyen vizsgkonn keresztl vlasztottk ki az udvar magasrang hivatalnokait.
A Tiltott Vrosban a harmadik fplet mgtt lthat a csszri palota legnagyobb kfaragvnya. Ez egy 16,57 mter hossz, 3,07 mter szles, 1,7 mter vastag, tbb mint 200 tonna sly srknyokat s felhket brzol domborm. Az egszet egy ktmbbl faragtk ki. Ezt a hatalmas ktmbt gy szlltottk ide Pekingbe, hogy tlen vizet ntttek az tra, ami megfagyott, s a jgen mr viszonylag knnyen cssztattk ide az irdatlan kdarabot. Az t mentn kutakat stak, hogy legyen elenged vz a szllts biztostshoz.
A harmadik kzponti plet mgtt helyezkedik el a „bels udvar”, ahol a csszr lt hza npvel. A Mennyei Tisztasg kapujn t jutunk ide. A bels udvarhoz tartozott a csszri kert, ami a csszri csald idtltst szolglta. A Qianqinggong, azaz a Mennyei Tisztasg Palotja a csszr lakhelye volt, de a mindennapos kormnygyeket is itt intzte, valamint a nagy fogadsokat is itt tartottk.
A Jiao Tai-dian, magyarul az Egysg Csarnoka a csszrnk szletsnapi valamint ms nnepsgeinek sznhelye volt.
A Kunminggong magyarul azt jelenti a Fldi Bkessg Palotja. Hajdanban a Ming-csszrnk lakhelye volt. A Qing-dinasztia idejn a csszri pr a nszjszakt is itt tlttte. A palota kzelben tallhat az ragyjtemny s a csszri pecstek killtsa.
Itt tbb killts van, amelyek mindig sok ltogatt vonzottak s vonzanak. A Palotban egy risi kermia dombormvet egszen biztosan minden ltogat megcsodl. A 9 srkny-domborm a keleti fal mellett plt Nyugodt regsg Palota kapujnl emelked falon tallhat. Mivel a dombormvn 9 srkny lthat, termszetesen ezrt 9 srkny-domborm a neve.
Azt beszlik a dombormrl, hogy az egyik srknyt brzol kermia az utols napon lecsszott a kocsirl s sszetrt. A munksok megrmltek, mert msnap maga a csszr akarta megnzni a dombormvet, s ha nincs kszen, mindnyjukra hall vr. A ktsgbeesett emberek egy jszaka alatt fbl kifaragtak a hinyz, sszetrt helyett egy ugyanolyan rszletet, s gy festettk be, hogy a csszr nem is vette szre a csert. gy elkerltk a hallt a munksok. |
|