Japn nevekrl
Japn
A mai japn nevek egy csaldnvbl s egy azt kvet utnvbl llnak; a nevek sorrendje megfelel a magyar szoksoknak. A neveket ltalban kandzsikkal (knai karakterekkel) rjk.
Japnban 1868-ig, a feudalizmus vgig csak a szamurjcsaldok hasznlhattak csaldnevet. A trsadalom tbbi rsze csak utnevet kapott. A mai modern nvadsi szoksok az 1870-es vekben szilrdultak meg az j kormny szablyozsaival.
Csaldnevek
Becslsek szerint ma Japnban legalbb 100 000 klnbz csaldnv van hasznlatban. Ezek kzl a leggyakoribbak a Szat (佐藤), a Szudzuki (鈴木), s a Takahasi (高橋). A csaldnevek gyakorisga rginknt vltoz – pldul a Csinen (知念), a Higa (比嘉), s a Simabukuro (島袋) nv srn elfordul Okinava szigetn, ellenben az orszg ms rszein igen ritka. Sok csaldnv ptkezik a vidki tj klnfle sajtossgaibl. Pldul az Isikava (石川) jelentse „sziklafoly”, a Jamamot (山本, Jamamoto) „a hegy lba”, mg az Inou (井上, Inoue) „a kt felett”.
Utnevek
Az utnevek kiejtsben s rsban is vltozatosabbak. Sok frfinv vgzdik -r (郎 „fi” vagy 朗 „tiszta”), vagy -ta (太 „nagy”) uttaggal, s sokban elfordul az icsi (一 „els [fi]”), kadzu (szintn 一 „els [fi]”, de ms karakterekkel is elfordul), dzsi (二 „msodik [fi]” vagy 次 „kvetkez”), vagy dai (大 „nagy”) sz is. Ezzel szemben a ni nevek vgn gyakran ll -ka (香 „illat” vagy 花/華 „virg”), -mi (美 „szpsg”), vagy -ko (子 „gyermek”) uttag, habr ezutbbi npszersge 1980 ta meredeken cskken, s sokan elhagyjk felnttkorukra.
|