Az si fekete mgia
A rmaiak gyakran ltek a varzsls eszkzeivel. A hatalmon levk fltek is tle, s igen szigor trvnyeket hoztak ellene.
Tacitus Annaleseiben tipikus eseteket r le Caesar Germanicussal, Tiberius csszr fogadott fival kapcsolatban. Germanicus i. sz. 19-ben, szriai tjn hirtelen megbetegedett. azonnal arra gyanakodott, hogy ellenfel, Gaesus Calpurnius Piso, a tartomny kormnyzja megmrgezte. Antiochiban rosszabbodtt az llapota, mire alaposan tvizsglta a szobjt, s arra a meggyzdsre jutott, hogy fekete mgia ldozata lett. A "bajt hoz trgyak" kztt embercsontdarabok, tokszvegek, a nevvel jelzett lomtblcskk, vres hamvak voltak. brmi volt is az ok - betegsg, mreg vagy pp feket mgia -, germanicus ezek utn rvid idn bell meghalt.
A grgk s rmaiak egyarnt hittek abban, hogy tkaikkal megronthatjk ellensgeiket. Az tkokat lomtblkra vstk, s ezeket vagy gondosan eltemettk, vagy ktba dobtk, hogy az alvilg isteneihez jussanak, akik majd beteljestik az tkot.
A ksi csszrkorbl fennmaradt tok pldul arra kr egy dmont, hogy egy kocsiversenyen addig knozza a rivlis hajt lovait, mg a kocsi ssze nem trik s a hajtjuk ennek kvetkeztben meg nem hal.
Leggyakrabban az korban is szerelmi gyekben fordultak varzslshoz. A grg s rmai nk egy iunxnak nevezett bvs kereket hasznltak (ebbl ered az angol jinx - "balszerencst hoz" - sz). A n egy rhurkolt zsineggel prgette, hol meghzva, hol laztva a zsinegen, abban a hitben, hogy gy vissza szerezheti kedvest. Az szak-grgorszgi Thesszlia hrhedt boszorknyai lltlag a holdat is letudtk "hzni" vele az grl, amitl klnleges er jrta t a gygynvnyeket, s gy azok a varzsls hatkony rszeiv vltak.
Az I. szzadbl, a rmai fennhatsg idejbl val egyiptomi Mgikus papiruszok nyjtjk a legjobb betekintst az kori varzslsokba. valsznleg az akkor mkd mgusok knyvein alapulnak; grg, rmai, egyiptomi s zsid istenekhez fohszkod szvegeket, jvendlseket, csillagjslst, rolvasst, exorcizlst, azaz a dmonok elzsre szolgl mdszereket, knyrgseket, szerelmi s bosszll varzsigket tartalmaznak.Egy frfi szmra ksztett szerelmi-bosszll varzsls pldul a kvetkezkbl llt. A varzsl viaszbl vagy agyagbl egy frfi s egy ni alakot gyrt, az utbbit 13 fmtvel tszrta, majd 365 csomcal sszaektzte a kettt. Aztn egy lomtblcskt kttt a figurkra, amelyre az alvilg isteneihez intzett varzsigt vsett, vgl napnyugtakor eltemette ket egy frissen sott srba.
Az effle pnzrt nyjtott szolgtatsokat "alacsonyrend mginak" neveztk. A III. szzadban az jplatonista misztikusok kifjlesztettk a "magasrend mgit" vagy teurgit, amely arra adott recepteket, hogyan lehet megidzni a j szellemeket, rintkezsbe lpni velk s segtsgket krni. A mgia ms formival egytt ez ia a "fld al" knyszerlt, mikor 391-ben Theodoisus csszr a keresztny vallst tette llamvallss s betiltotta a pogny kultuszokat. |