A hiedelem elterjedse
A vmpr sz hallatn vagy denevr, vagy olyan halott jut az esznkbe, aki jszaka felkel a srjbl, a megtmadott ember vrt szvja, s az ldozat ezltal maga is vmprr vlik. A vmprhitben azonban az ismeretlentl, fleg a hajdan ismeretlen ok fertz betegsgektl val flelem is megnyilvnult. Ezek kz tartozott a - ma mr tudjuk, hogy a B-vitamin-csoportba tartoz egyik vitamin hinya okozta - pellagra is.
Elszr is el kell oszlatnunk azt a tves hiedelmet, hogy a Dl- Amerikban l kznsges vmpr az llatok s az ember vrn l. Ez a mintegy 16 centimterre megnv, elg csf denevr ugyanis rtalmatlan, hiszen rovarokkal s gymlcskkel tpllkozik. Nem gy kzeli rokonai, a vrszop denevrek, amelyek ksles metszfogaikkal valban vrszvsra szakosodtak. Minthogy ezek az llatok nem fordulnak el fldrsznkn, magtl rtden nem lehettek a vmprmtosz elindti.
Nikotinsav- s triptofnhiny
Ezt a betegsget a spanyol G. Casal rta le 1735-ben (az nevt rzi a nyakon, a ruha kivgsa mentn a napozs hatsra megjelen brelvltozs, a Casal-gallr), m az olasz Frapoli nevezte el 1771-ben pellagrnak, amely olaszul durva brt jelent (pelle = br, agra = durva). Minthogy akkoriban s ksbb is szinte jrvnyszer volt az elfordulsa, egszen szzadunk els harmadig tartotta magt az a hiedelem, hogy valamilyen mikroba okozza. Csak 1937-ben derlt fny arra, hogy az 1867 ta ismert s a vitamin szt kitl lengyel K. Funk ltal 1913-ban az lesztbl kivont nikotinsav hinya idzi el a pellagra jellegzetes tneteit. Ksbb azt is tisztztk a kutatsok, hogy a triptofn nev aminosav hinya szintn kzremkdik a kialakulsban, ugyanis ngy lpsben nikotinsav kpzdik belle a szervezetnkben.
Ezek a felismersek rthetv tettk, hogy a pellagra mirt terjedt el jrvnyszeren azokban az orszgokban (a XIX. szzadi Spanyolorszgban, Olaszorszgban, Franciaorszgban, Szerbiban, Romniban, Bulgriban s Ukrajnban, st a XX. szzad eleji Egyeslt llamokban is), ahol a szegny nprtegek szinte kizrlag kukoricbl kszlt teleken ltek. Habr ebben a tpnvnyben van nikotinsav, a java rsze kttt formban fordul el, s nem szvdik fel a tpcsatornbl. Triptofnban viszont igen szegny a kukorica zein nev fehrjje, gy ebbl az aminosavbl sem kpzdik elegend nikotinsav. Mirt nem szenvedtek pellagrban a szintn kukoricbl kszlt tortillt ev mexiki s kzp-amerikai parasztok? Azrt, mert a kukoricalisztet elbb rkon t msztejjel fztk, majd e lgos anyag kimossa utn stttk belle a kerek lepnyt. Nos, a vegyi s a hkezels hatsra a kttt nikotinsav szabadd vlik, s gy nincs akadlya annak, hogy a pellagra elleni hatsa rvnyesljn. A tnetek alapjn az orvosok hrom d-s betegsgknt szoktk emlteni a pellagrt, amelyre brgyullads (dermatitisz), hasmens (diarrea) s elbutuls (demencia) jellemz.
Az angolszsz orvosok egyike-msika (pldul a Massachusettsi Orvostudomnyi Egyetemen dolgoz J. S. Hampl) egy negyedik d-t (death = angolul hall) is szokott trstani az elbbiekhez, mert mg vtizednkben is elfordult olyan kezeletlen eset, amelyben a hallozst a pellagra rovsra rtk. A nikotinsav-hinyos ember brnek bizonyos terletein (ltalban szimmetrikusan) gyullads, elsznezds, hmls s fokozott szarusods figyelhet meg. Elssorban ott (az arcon, a nyakon, a karon s a lbon) krosodik a br szerkezete, ahol napsugrzs ri (ezrt alakul ki a nyakon a mr emltett Casal-gallr is). Egyidejleg azonban a szjreg, a hvely, a hgycs s a vgblnyls krli nylkahrtya is kipirosodhat, st kifeklyesedhet, s ez fjdalommal trsul. A gyomor-bl rendszeri panaszok kzl a hasmens a legjellemzbb, amely vres is lehet, de hnyinger s hnys szintn elfordulhat. Gyakori az is, hogy a has kellemetlenl feszl. Az idegrendszeri tnetek kzl az emlkezet romlsa, a zavartsg, a bskomorsg, a szorongs, a nyugtalansg, az lmatlansg s az agresszivits jellemz, de a beteg tudata is elborulhat.
Vitaminhinyrl lvn sz, a kezels elssorban a hinyz vitamin ptlsbl ll, de ugyancsak j hats, ha kiegsztsknt egyb B-vitaminokat is kap a beteg, s fehrjeds trendet rnak el neki. Ha a baj mg nem tl elrehaladott llapot, nagy esly van a teljes gygyulsra.
Mi kze van a vmprhitnek s a leghresebb vmprnak, Drakulnak az emltett ngy d-hez? Elsknt azt emltjk meg, hogy nemcsak a pellagrban szenved ember brnek nem tesz jt a napfny, hanem a vmprok is kerlik a vilgossgot.Stoker knyve szerint a halottspadt Drakula grf jszaka kzlekedik, s vendgnek, Jonathan Harkernek meg is jegyzi, hogy "szeretem az rnykot s a homlyt". De arra is van utals, hogy a vmproknak bzs a szjuk, rossz szag a leheletk.
Ezt a mr emltett Hampl azzal hozta sszefggsbe, hogy a szjreg nylkahrtyjnak gyulladsa s vrzsre val hajlama miatt a pellagrs beteg lehelete sem j illat. Hasonlkpp a nikotinsavhinytl fekete nyelvsgben szenved kutyk szja is bzs, mert a nylkahrtya srlsbl szrmaz vr megalvad, megfeketedik s bomlsnak indul.
A szakirodalomban nincs adat arra vonatkozan, hogy a vmproknak hasmensk volna. Olyan legenda azonban ismeretes, amely a vmpr fregfertzsrl tesz emltst, mrpedig ez hasmenssel jrhat. Az ellenben, hogy a vmprok nem szeretik az telt, csak a vrt, sszhangba hozhat a pellagrs betegek lesovnyodsval, hiszen szjregi nylkahrtya-bntalmuk s -fjdalmuk miatt nem esik jl nekik az evs. Drakula pedig a klns tkezsi szoksa miatt nem eszik egytt a vendgeivel. Jonathan Harkertl ekkpp kr emiatt elnzst: "Remlem, megbocst, hogy nem tkezem nnel, de n mr vacsorztam." Nos, a vacsorja aligha szilrd tel volt.
Az 1980-as vek kzepe tjn kzztett, a porphyria nev nagyon ritka betegsgrl szl orvosi tanulmnyok felkavartk a vmprtrtnetek esetleges valsgalapja irnti rdekldst, a sajt jbl sokat cikkezett az n. "Drakula-krrl".
Valjban a porphyrinak csak a CEP nven ismert vlfaja vezet vmprszer kls jegyek: hegyes fogak, ers szrzet, a fnnyel szembeni tlrzkenysg s vrszegnysg kialakulshoz. Mindssze hatvan ilyen esetet jegyeztek fel.
Mindenesetre a porphyria orvosi kutatsrl kzlt izgatott sajtbeszmolk mg egyszer bebizonytottk, hogy a kitallt Drakula-figura ma is ppoly mlyen megigzi a kzvlemnyt, mint a fiatal Harkert, aki a regnyben dbbenten teszi fel a krdst: "Mifle ember ez, vagy mifle teremtmny, emberbrbe bjva?" |